بیوگرافی

هیپنوتیست & منتالیست & موسیقی دان

علی فروتن (به انگلیسی: Ali Foroutan) یک شعبده‌باز، مؤلف، موسیقی دان، منتالیست و هیپنوتیست ایرانی است.

او به خاطر خواندن ذهن 25 نفر از برترین منتالیست ها و شعبده بازان بین المللی سراسر دنیا اعم از:

Guy Bavli , Peter TurnerDan HarlanAlain NuAnthony JacquinRichard WebsterPaul Brook ودر پروژه “Voiceless” (به فارسی بی صدا“) شهرت یافت و تنها ایرانی ست که در رشته منتالیزم و شعبده بازی تا کنون چند اثر ذهنی اختراع کرده و 2 کتاب در خارج از ایران در سایت هایی چون “Penguinmagic.comو Murphysmagic.comبه چاپ رسانده که در لیست تاپ 10 محصولات منتالیزم در دنیا قرار گرفته. او بیش از 10 برنامه تلویزیونی در ایران اجرا داشته از جمله ویژه برنامه نوروز سال 1392 به مجری گری احسان علیخانی و همینطور برنامه دوستان شبکه جام جم.

او فارق التحصیل رشته موسیقی از دانشگاه هنر میباشد و نوازنده چندین ساز اعم از پیانو، گیتار، سه تار و است که تا به حال بیش از 50 قطعه موسیقی برای خود و دیگر هنرمندان تولید، آهنگسازی و تنظیم کرده.
او 2 آلبوم به نام های الفباو زیر بازارچهبرای خود تولید کرده که تلفیقی از سبک های سنتی، کوچه بازاری و هیپ هاپ می باشد.
از معروف ترین آهنگ های او می توان به: رخصت، همین حوالی، بیمار، پهلوانان نمیمیرند، داش آکُل و نام برد.
او کتاب‌های مخصوص برای شعبده‌بازان و منتالیست های حرفه‌ای به نام “VOICELESS” (به فارسی بی صدا“) و همینطور “I Miss Charlotte” (به فارسی من دلم برای شارلوت تنگ شده“) و همچنین برای مخاطب عام نوشته‌است.
به دلیل ذهن‌خوانی‌ و هیپنوتیزم های او، قدرت ماوراطبیعه به او نسبت داده شده‌است، ولی او این ادعاها را رد می‌کند، و معتقد است هیچ کسی واقعاً قدرت ماوراطبیعه ندارد. فروتن موفقیت خود در ذهن‌خوانی را حاصل ترکیبی از «شعبده، ریخت شناسی، روان‌شناسی، گمراه کردن و هنر صحنه» می‌داند. او از طریق اطلاعات و مهارت‌هایش، اینطور وانمود می‌کند که می‌تواند روی فکر افراد تاثیر بگذارد و مغز آنها را بخواند. در حقیقت، با پیشنهادهای ظریف، اداره کردن فرایند تصمیم‌گیری، و خواندن نشانه‌های ظریف فیزیکی و روان‌شناسی و توجه به زبان بدن از طرز فکر افراد آگاهی می‌یابد.